Den enkelte boligforenings behov er afgørende for at finde den bedste, grønne løsning, fortæller Jan Smedegaard, som er country manager i Danmark hos Electrolux Professional.
På Boligforeningernes Dag kan I møde Electrolux Professional, som er sponsor på messen. Lige siden Danmarks boligforeninger blev til, har de hjulpet dem med at finde den optimale vaskeriløsning.
Den økonomiske gulerod ved energieffektive løsninger
De meget svingende priser på strøm, som kan variere fra et lavt niveau og op til 7 kr. pr. kWt, gør det vigtigt ikke at forbruge mere strøm end nødvendigt. Samtidig spiller den grønne profil for mange boligforeninger en større rolle. Selvom grønne forandringer kan koste penge, går den grønne omstilling og stærkere økonomi ofte hånd i hånd. “Der står en masse maskiner rundt omkring i boligforeninger – både i almennyttige og andelsboligforeninger – som bruger alt for meget vand og strøm,” fortæller Jan Smedegaard, country manager i Danmark hos Electrolux Professionals, og uddyber: “Hvis man skiftede nogle af tørretumblerne og vaskemaskinerne ud, kunne boligforeningerne reducere deres elforbrug kraftigt.”
Brugeren i fokus
Grønne løsninger i boligforeninger skal ikke kun være energieffektive, de skal også tilgodese de mange forskellige mennesker i boligforeningen. Nogle er 18 år og friske, andre er 70 år med en krop, der kan tåle færre buk og svaj. “At et produkt tager højde for hele kroppen er en fordel i en boligforening med beboere i mange forskellige aldersgrupper. Med vaskemaskiner er det vigtigt, at låger ikke er svære at åbne, og at maskinerne er lette at rense,” fortæller Jan Smedegaard.
Se besparelserne med det samme
Til Boligforeningernes Dag vil Electrolux Professional blandt andet være at finde i deres aktivitetszone. Her vil de hjælpe de besøgende bestyrelser med at udregne deres nuværende udgifter i forbindelse med foreningens fællesvaskeri, og hvilke besparelser de kan forvente med den rette vaskeriløsning.
“Vi ser frem til at møde en masse bestyrelser, som vi efterfølgende kan hjælpe med de problemer, de har i forbindelse med deres vaskerier,” fortæller Jan Smedegaard.
Mød Electrolux Professional i deres aktivitetszone på Boligforeningernes Dag.